Czytelnicy coraz chętniej sięgają po audiobooki, czyli książki przeznaczone do słuchania, które są czytane przez lektora. Są one świetną alternatywą dla osób, które ze względu na różne okoliczność nie mają czasu sięgać po drukowane książki i oddawać się pasji czytania. Audiobooków można słuchać podczas spacerów, jazdy samochodem czy wykonywaniu prac domowych. Dostępne są one w popularnym formacie mp3, którego obsługują wszystkie komputery, smartfony, tablety, radia samochodowe i inne odtwarzacze muzyki. 

Zalety audiobooków

Słuchane książki są dobrą opcją dla osób zabieganych, które nie potrafią znaleźć czasu na czytanie, a chciałyby być na bieżąco z literaturą. Audiobooków można słuchać przy wykonywaniu obowiązków domowych, podczas podróży czy uprawianiu sportów. 

Treść audiobooka odczytuje lektor, który często jest osobą znaną(np. aktorem, piosenkarzem lub samym autorem). Lektorowi bardzo często towarzyszą także efekty muzyczne i dźwiękowe. Jedną z form audiobooków są słuchowiska, w których bierze udział wielu lektorów, a do czytanej historii dochodzi muzyka i elementy dźwięku.

Audiobooki dają możliwość przenoszenia bogatej kolekcji książek bez dźwigania ciężarów. Pliki można przenosić na komputerze, nośnikach danych, urządzeniach mobilnych lub odtwarzaczach muzyki. Słuchacze mogą wykupić sobie dostęp do usługi subskrypcji audiobooków w streamingu lub aplikacji, dzięki którym uzyskają dostęp do tysięcy tytułów. 

Audiobooków można słuchać w pojedynkę, ale także w większej grupie np. wspólnie z rodziną.  Słuchowiska często stanowią ciekawą formę przyswajania nowych treści dla dzieci. 

Są one także ciekawą formą rozrywki dla osób niewidzących, dla których tradycyjna lektura jest kłopotliwa. 

Wady audiobooków

Sięgając po tradycyjną książkę czytelnik nie musi obawiać się o brak prądu, niski poziom baterii czy awarię sprzętu. Słuchanie audiobooka jest możliwe jedynie na urządzeniu elektronicznym.

Audiobooki stanowią czyjąś interpretację dzieła. Lektor dzięki swojemu sposobowi mówienia i intonacji może wpłynąć na sposób odbioru utworu i zasugerować odbiorcy określone emocje oraz wrażenia.

Może zdarzyć się, że dla niektórych możliwość wykonywania innych czynności podczas słuchania audiobooka powodować będzie trudności z koncentracją i skupieniem się na historii. Dotyczy to szczególnie osób, które mają problem z podzielnością uwagi. 

Podsumowując, audiobooki są całkiem ciekawą formą przekazywania treści książki, chociaż nie każdy pasjonat literatury może zostać ich fanem. Z roku na rok audiobooki zyskują na popularności i sięga po nie coraz więcej osób.